گیاهان رطوبت دوست

گیاهان رطوبت‌دوست چه گیاهانی هستند؟

گیاهان رطوبت‎دوست بومی مناطق رطوبتی هستند و برای رشد خود به محیطی مرطوب نیاز دارند خاک این گیاهان به صورت مداوم باید مرطوب باشند (نه غرقابی) و محیط مناسب برای رشد آن‌ها باید رطوبت بالایی داشته باشد.

در اثر کم آبی و پر آبی چه مشکلاتی برای گیاهان به وجود می‌آید؟

پژمردگی گیاه: در اثر کم آبی آب به قسمت‌های هوایی گیاه نمی‌رسد و با‌عث پژمردگی برگ‌ها میشود ودر اثر پر‌آبی عمل تنفس گیاه محدود می‌شود و باعث پژمردگی آن می‌شود.

زرد شدن برگ‌ها‌ی گیاه: در اثر کم‌آبی و پر‌آبی گیاه نمی‌تواند مواد غذایی محلول را جذب کند در نتیجه منجر به زرد شدن برگ‌ها و گیاه می‌شود.

رطوبت زیاد به بر‌گ‌های گیاه آسیب وارد می‌کند و باعث جذب آفات می‌شود اما گیاهانی وجود دارند که رطوبت‌ دوست‌اند و در خاک‌های خیس زندگی می‌کنند.

دسته‌بندی گیاهان آپارتمانی از نظر نیاز آبی

با توجه به اینکه حدود 90% وزن گیاهان را آب تشکیل می‌دهد از اساسی‌ترین عوامل موثر در رشد گیاهان آبیاری صحیح می‌باشد بنابراین شناخت نیاز آبی گیاه با توجه به بافت خاک (سبکی و سنگینی آن) و زهکشی گلدان اهمیت بسیاری دارد.

نیاز آبی گیاه به صورت تقویمی نیست (هفته‌ای یک بار دو بار)، نیاز آبی گیاه به جنس، گونه گیاهی، درجه حرارت، رطوبت و فصول مختلف سال بستگی دارد .گیاهان از نظر آبی به 3دسته تقسیم می‌شوند:

1- گیاهانی با نیاز آبی زیاد: در هر نوبت آبیاری تا زمان خروج آب از زهکش گلدان آبیاری را ادامه دهید. در نوبت بعدی آبیاری را از زمانی که سطح خاک خشک شد، انجام دهید.

2- گیاهانی با نیاز آبی متوسط: در هر نوبت آبیاری گیاه تا زمان خروج آب از زهکشی گلدان آبیاری را ادامه دهید و برای تشخیص نوبت آبیاری انگشت خود را در آب فرو ببرید، اگر تا یک بند انگشت خاک کاملا خشک بود، اقدام به آبیاری کنید.

3- گیاهانی با نیاز آبی کم: در هر نوبت آبیاری گیاه، تا زمان خروج آب از زهکش گلدان آبیاری را ادامه دهید و برای تشخیص نوبت آبیاری انگشت خود را در آب فرو ببرید، اگر تا دو بند انگشت خاک کاملا خشک بود، اقدام به آبیاری کنید.

در هر 3دسته بالا در هنگام آبیاری آب به هیچ عنوان در زیر گلدان باقی نماند.

نکته:

  • آبیاری با آب خیلی گرم و خیلی سرد باعث شوک در گیاه می‌شود در صورت استفاده از آب شهری برای آبیاری اجازه دهید کمی آب از لوله خارج شود و آب را در ظرفی ریخته تا املاح آن ته‌نشین شوند سپس اقدام به آبیاری کنید.
  • در زمان ‌آبیاری با فاصله از ساقه گیاه آبیاری را انجام دهید زیرا جذب آب بیشتر توسط ریز ریشه‌هایی که در انتهای ریشه هستند انجام می‌شوند و احتمال بروز بیماری‌های قارچی و پوسیدگی در ساقه کمتر می‌شود.

در هنگام مسافرت برای نیاز آ‌بی گیاهان از چه روشهایی می‌توان استفاده کرد؟

1- روش کوزه‌ای: کوزه‌ای را در خاک نزدیک گیاه قرار می‌دهند و به آن آب اضافه می‌کنند و گیاه از آب کوزه تغذیه می‌کند.

2- روش فیتیله‌ای: ظرف آبی کنار گلدان قرار می‌دهیم و یک سر نخ فتیله‌ای را درون ظرف آب و سر دیگر آن را در خاک گلدان قرار می‌دهند.

3- ظروف واژگون: بطری نوشابه که در آن آب ریخته، درب آن را سوراخ‌های ریزی ایجاد می‌کنند و بطری به صورت برعکس روی سطح خاک قرار می‌گیرد.

4- استفاده از سوپر جاذب‌های کشاورزی: سوپرجاذب‌ها به صورت متورم در کنار ریشه گیاه قرار می‌گیرند ، به صورت یک آب انبار عمل می‌کنند و در موقع نیاز ریشه آب را در اختیار گیاه قرار می‌دهند.

رطوبت خاک را برای گیاه چگونه حفظ کنیم؟

می‌توان از ترکیباتی استفاده کرد که رطوبت را در خود نگهداری می‌کنند. مثل پرلیت، کمپوست و سوپرجاذب و برای اینکه آب با سرعت کمتری تبخیر شود از مالچ روی سطح خاک استفاده کنید، سوپرجاذب‌ها نیز مانع تبخیر با سرعت زیاد می‌شوند.  و به دلیل اینکه در فضای سبز به خصوص چمن‌کاری و باغچه‌ها رطوبت زیاد است امکان به وجود آمدن قارچ‌ها نیز می‌باشد در حالی که استفاده از سوپر‌جاذب به دلیل نگهداری رطوبت اضافی اجازه نمی‌دهد قارچ‌ها و دیگر رستنی‌های مزاحم با استفاده از این رطوبت اضافی مشکلاتی را برای گیاه اصلی به وجود آورند.

فهرست گیاهان رطوبت‌دوست

برخی گیاهان از وجود باران های زیاد، رطوبت اضافی و خاک خیس لذت می‌برند که می‌توانند در گلدان و در باغچه کاشته شوند.

1- پیچ اناری: از خانواده گیاهان آبدوست است. این گیاه چند ساله است .این گیاه را می‌توان برای زیبایی کنار سنگ‌ها و نرده‌ها بکاریم. وقتی گیاه به تازگی کاشته می‌شود به محض کم شدن رطوبت سطح خاک باید آبیاری را انجام دهید و جز گیاهانی با آبیاری زیاد است.

2- سرخس: برخی از انواع سرخس‌ها از خانواده گیاهان رطوبت‌دوست هستند. در محیط‌های مرطوب و پر آب رشد می‌کنند، برگ‌های آن‌ها آب زیادی را در خود جمع‌آوری می‌کنند. هر چه ارتفاع سرخس بلند‌تر باشد به آب بیشتری احتیاج دارد.

سرخس

3- سوسن یک روزه: جز گیاهان رطوبت‌دوست است، شکوفه‌های آن فقط یک روز هستند. خاک این گیاه کمی اسیدی باید باشد. این گیاه آب زیادی نیاز دارد.

سوسن یک روزه

 

4- لوئی: این گیاه هر جایی که آب زیادی باشد رشد می‌کند. در طبیعت در اطراف چاله‌ها و دریاچه‌ها رشد می‌کند، جز گیاهان با آبیاری زیاد است.

لوئی

5- موگه: گیاهی چند ساله است و جز گیاهان رطوبت‌دوست است. به خاک مرطوب نیاز دارد، یک گیاه خوشبو است، اما سمی می‌باشد.

 

موگه

6- علف هندی: این گیاه رطوبت‌دوست است، آب زیادی را جذب می‌کند. در خاک خیس و مرطوب به خوبی زندگی می‌کند و می‌تواند جلوی فرسایش خاک را بگیرد.

علف هندی

7- زبرینه: نام دیگر این گیاه مروارید عطری است. جز گیاهان رطوبت‌دوست است. امروزه به عنوان پوششی برای زمین به کار می‌رود. این گیاه نیز آب زیادی نیاز دارد و با آب زیاد مشکلی ندارد.

زبرینه

8- خرغوس: این گیاه می‌تواند در اطراف حوض یا استخر کاشته شود. در خاک خیس مشکلی ندارد. جز گیاهان چند ساله است که سال‌ها می‌تواند گل دهد.

خرغوس

9- زنبق: این گل آب زیادی نیاز دارد و اگر خاک خشک باشد به آن آسیب وارد می‌شود به کود نیتروژن نیاز دارد.

زنبق

10 – فیلگوش: جز گیاهان آبدوست و گرمسیری است برگ‌های بزرگی دارد. به عنوان پوششی برای زمین به کار می‌رود و نمی‌تواند سرمازدگی را تحمل کند.

فیلگوش

11- علف جوپای: جز گیاهان رطوبت‌دوست است. به خاک خیس و مرطوب نیاز دارد. این گیاه مشکلی با بیماریها و آفات ندارد.

علف جوپای

12- پاپیروس: جز گیاهان رطوبت‌دوست چند ساله وگرمسیری است . به آب زیادی نیاز دارد.

پاپیروس

13- گل میمون: در مناطق مرطوب و خاک‌های خیس زندگی می‌کند. اگر در باغچه کاشته شود، می‌تواند رطوبت بالای باغچه را بگیرد. در طبیعت در کنار جویبار‌ها و زمین‌های خیس رشد می‌کند.

گل میمون

14- یاسمن زرد: این گیاه آب زیاد را دوست دارد اما می‌تواند شرایط بی‌آبی با آب زیاد را تحمل کند و  تا 6 متر می‌تواند رشد کند. برای جلوگیری از رشد زیاد آن باید آن را مداوم هرس کرد.

یاسمن زرد

15- سبزیجات از جمله نعنا: نعنا از جمله سبزیجاتی است که آب زیاد احتیاج دارد و رطوبت‌دوست است و به آب زیاد حساسیتی ندارد.

سبزیجات از جمله نعنا

نوشتهٔ پیشین
کود هیومیک اسید چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up