گیاهان آپارتمانی با نیاز آبی متوسط و زیاد (قسمت اول)

1- گل بابا آدم

نام دیگر گل بابا آدم فیل گوش یا آلوکازیا است. جذابیت این گل به دلیل برگ‌های پهن و ساقه‌های بلند این گیاه است. برگ‌های آن با رنگ‌های سبز ساده و سبز با رگه‌های سفید می‌باشند.

گل بابا آدم

آبیاری گل بابا آدم

ساقه‌های گوشتی و برگ‌های پهن در این گیاه باعث می‌شود این گل نیاز به آبیاری بیشتری داشته باشد. در فصل تابستان در هفته 2 الی 3 بار آبیاری انجام می‌شود. هر زمان سطح خاک خشک شد و رطوبت خود را از دست داد، آبیاری باید انجام شود. در فصل زمستان به علت سردی هوا در هفته یک بار آبیاری نیاز دارد.

رطوبت هوا گل بابا آدم

این گل به رطوبت بالایی نیاز دارد. رطوبت مورد نیاز گل را میتوان با غبار‌پاشی (اسپری کردن آب روی گیاه از فاصله 30 الی 40 سانتی‌متری از آن) و ساخت جزیره تامین کنید. ساخت جزیره رامی‌توان برای تمامی گل‌هایی که رطوبت بالایی نیاز دارند، به کار برد. برای ساخت جزیره یک ظرف که حاوی سنگ ریزه‌های زیادی باشد تهیه می‌کنیم و روی آن‌ها آب می‌ریزیم سپس گلدان آب را روی آن ظرف قرار می‌دهیم. تبخیر آب در ظرف باعث
ایجاد رطوبت مورد نیاز گیاه می‌شود.

2- گل حسن یوسف

این گل از گیاهان بومی مناطق آسیا و استرالیا است. و از گیاهان همیشه سبز به حساب می‌آید یک گیاه علفی از خانواده نعنائیان است. رنگ برگ‌های این گل دو رنگ به رنگ سبز و بنفش و یا قرمز است. این گل به محیط سرد بسیار حساس است.

گل حسن یوسف

آبیاری گل حسن یوسف

این گل به آبیاری زیادی نیاز دارد و خاک آن همیشه باید مرطوب باشد. در فصل‎های گرم مثل تابستان به آبیاری روزانه احتیاج دارد در فصل‌های سرد مثل زمستان آبیاری در هفته 2 الی 3 بار انجام شود. برای آبیاری زمانی که سطح خاک خشک شد آبیاری انجام می‌شود.

نکته: یکی از علائمی که نشان می‌دهد گیاه تشنه است و به آبیاری نیاز دارد پژمردگی این گیاه است.

رطوبت هوا گل حسن یوسف

این گل به رطوبت زیادی نیاز ندارد. اما اگر در مناطق با آب و هوای خشک قرار گیرد برای تامین رطوبت آن می‌توان از غبار‌پاشی یا ساخت جزیره استفاده کرد.

3- گل استرلتیزیا (پرنده بهشتی)

این گل از گیاهان بومی آفریقای جنوبی است. در شرایط معتدل مثل گلخانه‌ها رشد می‌کند.گلبرگ‌های آن رنگارنگ از نارنجی تا آبی هستند و گل‌های آن سبز با رگه‌های بنفش می‌باشند. این گل به سرما حساسیت دارد.

گل استرلتیزیا

آبیاری گل استرلتیزیا

این گل همیشه به آبیاری نسبتا زیادی احتیاج دارد. به خصوص در فصل‌های رشد آن، خاک این گل همیشه باید حداقل رطوبت را داشته باشد. دوره استراحت این گل در مرداد ماه است. در دوره استراحت گل آبیاری باید کمتر شود زیرا آبدهی زیاد در این دوره باعث سوختن ریشه‌های گل می‌شود وگل‌دهی در فصول رشد را تضمین نمی‌کند.

رطوبت هوا گل استرلتیزیا

این گل تقریبا به رطوبت بالا در حد 50تا 70 درصد را نیاز دارد و باید رطوبت آن را با استفاده از ساخت جزیره و یا قرار دادن یک ظرف آب در کنار گل با تبخیر آب آن تامین کرد.

4- گل فیکوس الاستیکا

این گل بومی هیمالیا تا سوماترا، مالزس و جاوه است. از خانواده بزرگ فیکوس با بیش از 900 گونه متفاوت است. گلی همیشه سبز که برگ‌های بزرگ، ضخیم و چربی دارد. در نقاط سرد می‌تواند رشد کند. اما نباید محیط خیلی سرد و یخبندان باشد.

گل فیکوس الاستیکا

آبیاری گل فیکوس الاستیکا

این گل به آب زیادی نیاز دارد و تا زمانی باید آبیاری شود که آب اضافی از زهکش گلدان خارج شود. در فصول گرم در هفته یک بار به آبیاری نیاز دارد. این گل از گل‌های با آبیار ی متوسط است. نحوه تشخیص آن برای آبیاری مجدد به این صورت است که انگشت خود را در خاک فرو می‌بریم اگر خاک یک بند انگشت خشک بود گل نیاز به آبیاری دارد. در فصول سرد یک هفته در میان آبیاری انجام می‌شود.

رطوبت هوا گل فیکوس الاستیکا

این گل به رطوبت ثابت نیاز دارد در کنار وسایل گرمایشی و در هوای خشک نگهداری نشود. برای ایجاد رطوبت از غبار‌پاشی و ساخت جزیره یا نگهداری در حمام‌های بزرگ می‌توان استفاده کرد.

5- گل کالاتیا اوربیفولیا

این گل از گیاهان بومی آفریقا است.از خانواده گیاهان گرمسیری به حساب می‌آید. برگ‌های سبز ،رنگارنگ و پهنی دارد. این گل به نور کم نیاز دارد به دلیل وجود برگ‌های بزرگ آن که می‌تواند تا حد نیاز نور خورشید را در خود ذخیره کنند.

گل کالاتیا اوربیفولیا

آبیاری گل کالاتیا اوربیفولیا

در فصل بهار تا اوایل پاییز در هفته یک بار آبیاری شود به طوری که در این بازه زمانی خاک مرطوب باشد. در زمستان میزان آبیاری کمتر می‌شود. و تقریبا هر 15 روز آبیاری صورت می‌گیرد. این گیاه در همه فصول سال باید دارای خاک مرطوب باشد اما خاک خیس را دوست ندارد. آب تصقیه شده را به آب معمولی ترجیح می‌دهد.

رطوبت هوا گل کالاتیا اوربیفولیا

این گیاه به رطوبت 70 تا 80 درصد نیاز دارد. در مناطق سرد نگهداری نشود زیرا متعلق به مناطق گرمسیری است. دمای نگهداری آن بین 18 تا 28 درجه باشد. وقتی برگ‌های آن لوله‌ای و جمع می‌شوند یعنی گیاه در منطقه دمایی مناسبی قرار نگرفته است.

6-کراسوی خرفه‌ای

این گل بومی آفریقای جنوبی است و از خانواده ساکولنت‌ها به حساب می‌آید. دارای برگ‌های گوشتی و بیضی مانند است. در یک سال می‌تواند تا 5 سانتی‌متر رشد کند به دما بسیار حساس است و سرما‌ی بیش از حد را نیز دوست ندارد.

کراسوی خرفه‌ای

آبیاری کراسوی خرفه‌ای

در فصل بهار و تابستان آبیاری آن به صورت پیوسته است. به طوری که خاک آن همواره باید مرطوب باشد. نه غرقابی و خیس در فصل زمستان آبیاری کاهش می‌یابد.

رطوبت کراسوی خرفه‌ای

این گیاه رطوبت پایین را ترجیح می‌دهد و در دمای اتاق نگهداری می‌شود. سرمای زیاد را دوست ندارد.

7- گل کالیسیا

این گل بومی مکزیک آمریکا ی جنوبی و آمریکای مرکزی است و از خانواده برگ بیدیان است در فضای مناسب این گیاه می‌تواند تا 3 متر رشد کند.

گل کالیسیا

آبیاری گل کالیسیا

در هفته به 2 بار آبیاری نیاز دارد. زمانی که سطح رویی خاک خشک شد نیاز به آبیاری دارد جز گیاهان با آبیاری زیاد است.

رطوبت هوا گل کالیسیا

به رطوبت متوسط نیاز دارد. در رطوبت معمولی خانه نگهداری شود. برای تامین رطوبت از غبار‌پاشی و ساخت جزیره و قرار دادن لیوانی آب در کنار گلدان و تبخبر آب آن، می‌توان استفاده کرد.

8- گل ناز خرفه‌ای

این گل بومی آرژانتین، برزیل و اروگوئه است. از خانواده پورتولاگاریا است. رشد سالانه آن به 30 سانتی‌متر می‌رسد.

گل ناز خرفه‌ای

آبیاری گل ناز خرفه‌ای

در فصل بهار و پاییز آبیاری کمتر انجام می‌شود اما در تابستان روزانه آبیاری نیاز دارد. تحمل خشکی را دارد اما آبیاری منظم و روزانه را ترجیح می‌دهد. خاک آن باید سبک و همیشه مرطوب باشد. و تقریبا در خاک‌های شور هم رشد می‌کند.

رطوبت هوا گل ناز خرفه‌ای

رطوبت زیادی نیاز ندارد. مکان‌های آفتاب‌گیر و گرم را بیشتر می‌پسندد.

نکته:

  • در همه موارد بالا آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.
  • نحوه تشخیص آبیاری در همه فصول سال به یک صورت است.
نوشتهٔ بعدی
کود پتاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up